Wyciekła specyfikacja nowych mobilnych kart od Radeona

Wyciekła specyfikacja nowych mobilnych kart od Radeona


AMD Radeon pomału zaczyna przygotowywać się do wypuszczenia nowej serii mobilnych kart graficznych przystosowanych do laptopów. Niestety tylko modele R9 M480 oraz R9 M490 będą przedstawicielami nadchodzącej generacji Polaris 11. Pozostałe karty to po prostu kotlety. Kotlety po raz kolejny wypuszczone tyle, że pod nową nazwą i nowszym numerkiem. Z takim podejściem AMD nie ma szans w starciu z Nvidią – przynajmniej w segmencie notebooków.

Redakcja serwisu VideoCardz dotarła do informacji odnośnie roboczych testów układu graficznego o nazwie Radeon R5 M430 (następca popularnego w budżetowych laptopach modelu R5 M330). Wynika z niego, że ów układ wyposażony zostanie w 2 GB pamięci własne VRAM GDDR3 oraz 320 jednostek cieniujących. Jednocześnie model ten będzie o prawie 14% wydajniejszy od swojego poprzednika – R5 M330.

radeon-m430-mobilny-swiat

Poniżej prezentuje jeszcze tabelę z wypisem nowych serii kart wraz z przyporządkowaniem ich do swoich starszych poprzedników. Tylko przy R9 M480 oraz R9 M490 zobaczycie dopisek „Polaris” i mam szczerą nadzieję, że te karty będą naprawdę wydajne w grach. Niestety ale AMD mocno odpuściło sobie mobilny rynek dla graczy. Oby w końcu się podnieśli, bowiem mizerna wydajność w połączeniu z ciągłym wydawaniem kotletów to nie jest dobra recepta na sukces.

radeon-mobilne-karty-mobilny-swiat

Zestawienie kart serii M4XX.

Źródło: VideoCardz, opr. własne

 • Wojciech

  Co Ci idioci wyprawiają…nie dość, że odpuścili sobie procesory to i karty graficzne dla laptopów…

  • Paweł Klimek

   Te karty to odsmażane kotlety dlatego, że takie firmy jak Dell, HP itd. chciały mieć coś takiego. AMD ma dosyć mało do gadania tutaj, musi robić to, co te firmy wsadzą do swoich laptopów, a Polarisy byłyby dużo później niż te kotlety. Zwróć jednak uwagę na 14% dodatkowej wydajności za darmo.

   • Wojciech

    Producent GPU ma mało do gadania w kwestii grafiki?

    • Paweł Klimek

     Chodzi o to, że AMD i tak na tym zarobi więcej niż jakby czekali na opracowanie nowej architektury, bo do tego czasu NVidia będzie miała już gotową odpowiedź. Te odsmażane kotlety i tak są lepsze niż aktualne karty, a są dosyć szybko. I o to chodzi. To producenci laptopów chcieli coś „na teraz” – a skoro oni coś chcą to AMD musi im to dostarczyć – proste. Inaczej straciliby dużo pieniędzy, których i tak mają mało.

     • Wojciech

      Masz świadomość, że praktycznie przez jakieś minimum 4 lata nic nowego nie pokazali w segmencie średnio-wydajnym?

     • Paweł Klimek

      Chodzi Ci o laptopy? No fakt. Na desktopach niby też nic Nowego nie pokazali, ale masz świadomość, że ich odgrzewane kotlety często pokonują „nowości” Nvidii?

     • Wojciech

      Jakoś tego nie zauważyłem…

     • Wojciech

      Próbowałem znaleźć odpowiednik GeForce 940, ale niestety poległem, te karty po prostu nie istnieją! A na pewno nie w tej samej kategorii cenowej…