Wybór Monitora - poradnik

Wybór Monitora – poradnik


Monitor to podstawowy sposób komunikacji na linii użytkownik-komputer. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego modelu to ważna decyzja, a jej konsekwencje ponosimy nieraz przez lata. Mnogość różnorodnych typów wcale sprawy nie ułatwia. Dodatkowo komplikuje go fakt, że nawet w jednej rodzinie wyświetlaczy różnice między poszczególnymi modelami potrafią być kolosalne.

Najważniejszą sprawą jest dokładne określenie do czego będziesz używał monitora. Inne potrzeby mają gracze (szybsze odświeżanie, lepszy czas reakcji, dobre kąty), inne graficy (odwzorowanie kolorów, ergonomia pracy, wielkość), a jeszcze inne pracownicy biurowi. Kiedy już ustalisz na czym zależy Ci najbardziej, możesz zabrać się za rozszyfrowanie wszystkich skrótów, którymi w opisach zalewają nas producenci.

55

Ponieważ najłatwiej wyjaśniać na przykładzie,  „na warsztat” postanowiłem wziąć specyfikację jednego z najpopularniejszych monitorów obecnych na rynku, czyli LG 24MP55HQ . A wygląda ona tak:

 • Przekątna (cale) 23.8 „
 • Maksymalna rozdzielczość 1920 x 1080
 • Liczba kolorów wyświetlacza 16,7 mln
 • Format obrazu 16:9
 • Kąt/kąty widzenia 178 stopni
 • Kontrast dynamiczny 5000000:1
 • Kontrast statyczny brak danych
 • Jasność 250 cd/m2
 • Czas reakcji 5 ms
 • Rodzaj podświetlenia matrycy LED
 • Rodzaj matrycy IPS
 • HD Ready tak
 • Full HD tak

(źródło: http://bit.ly/1CLIRA8)

 nasz przykład

Zacznijmy od początku. Jak zapewne większość wie, przekątna to inaczej wielkość ekranu, mierzona w calach, w linii prostej między przeciwległymi rogami. Dlaczego nie podaje się wysokości/szerokości? Ten parametr określa nam format obrazu, czyli właśnie stosunek tych dwóch wielkości. Aktualnie na rynku (po wyparciu 4:3) obecne są w zasadzie1 tylko monitory panoramiczne 16:9 (jak powyższy), 16:10, oraz 21:9 (zwany również ultrapanoramicznym). Żeby jednak wykorzystać większy rozmiar monitora, musi on obsługiwać wyższą rozdzielczość (czyli inaczej rzecz ujmując – liczbę wyświetlanych pikseli). W omawianym przykładzie jest to 1920 x 1080, czyli krótko mówiąc Full HD. Jest to najpowszechniej stosowana wielkość, aczkolwiek powoli wchodzą na rynek przystępne cenowo modele 4k (czyli 3840 × 2160 ), co oczywiście wymaga większej matrycy. Pośrednimi wartościami mogą być np. WQHD (2560 x 1440 – 16:9), lub WQXGA (2560 x 1600). Połączenie tych dwóch wartości wpływa na „ostrość” obrazu – im „gęściej” upakowane piksele, tym obraz staje się „wyraźniejszy”.

3

Jeżeli już przy matrycy jesteśmy, warto zająć się tym zagadnieniem. W monitorze LG jest to IPS. Oznacza to, że kryształy użyte do generowania obrazu zostały rozłożone równomiernie. Światło emitowane przez monitor nie jest rozpraszane. Dla nas ważne jest, że przekłada się to na lepsze widzenie kątów i odwzorowanie barw. Co prawda, początkowo technologia ta miała problemy z powolnym czasem reakcji (powyżej 25 ms). Na szczęście po wyeliminowaniu problemów wieku niemowlęcego, IPS jest najlepszym wyborem w stosunku jakości do ceny. Alternatywą do tego standardu są technologie TN, oraz VA. Pierwsza odeszła zasadniczo do lamusa. Przegrała z konkurencją, jej kąty widzenia (w szczególności pionowe) są za małe (szczególnie gdy porówna się je do konkurencji). Ponadto wyświetla maksymalnie 262 tys.barw (reszta jest emulowana przez odpowiedni mechanizm). Żeby oddać jej sprawiedliwość, bardzo szybki czas reakcji jest zdecydowaną zaletą tej technologii, tak samo jak cena, ale w chwili obecnej nie dajcie się zwieść. Po prostu nie opłaca się kupować tych monitorów (jeżeli w ogóle jakiś znajdziecie). Trzecią opcją jest VA, też spotykany tylko w najtańszych produktach. Jest to opcja pośrednia między IPS, a TN oferująca lepsze widzenie kątów i pośrednie czasy reakcji. Jednak, podobnie jak z poprzednim typem – omijać. Mimo obecności na rynku od kilku lat, nadal pieśnią przyszłości i ciekawostką pozostaje technologia OLED. W tym przypadku diody użyte do wyprodukowania wyświetlaczy, same emitują światło. Co za tym idzie góruje ona nad LCD w każdym parametrze, a dodatkowo umożliwia produkcję wygiętych ekranów. Szumne zapowiedzi producentów, już od kilku lat zwiastują rewolucję, na razie jednak nic takiego nie nastąpiło. Dodatkowo matryce dzielimy na błyszczące i matowe. Lepszym wyborem będzie ta druga opcja – łatwiej je utrzymać w dobrym stanie, nic się w nich nie odbija, a pozostałe parametry ma równie dobre jak konkurencja. Możecie też spotkać się z określeniem PLS. Są to matryce Samsunga, będące odpowiednikami IPS. Nie ma między nimi większych różnic, ot wynik rywalizacji między korporacjami.

desktop-computer-without-monitor-e-machine

Wybór matrycy, jak i jej podświetlenia stanowi porównywalną wagę. Obecnie królują monitory LED, co oznacza, że obraz podświetlany jest na krawędziach monitora. Teoretycznie powoduje to różnicę między kolorami po bokach wyświetlacza a środkiem, lecz obecnie nie jest to odczuwalne w takim stopniu jak jeszcze niedawno. Można co prawda dostać monitory z pełnym podświetleniem (Direct LED – diody są umieszczone na całej wielkości ekranu), jednak wiąże się to z wyższą ceną. Wybór droższej opcji jest koniecznością tylko wtedy, gdy zawodowo zajmujesz się grafiką. W pozostałych przypadkach różnica będzie niezauważalna.

Z typu zastosowanej matrycy oraz rodzaju podświetlenia wynikają kolejne parametry. Kąty widzenia, to nic innego jak przekłamywanie kolorów ekranu, podczas patrzenia na niego pod kątem. Gdy będziesz chciał podłączyć konsolę do monitora czy obejrzeć ze znajomymi film, mały kąt widzenia spowoduje, że osoby siedzące bardziej z boku mogą nie widzieć co się dzieje na ekranie. Większość monitorów wyświetla taką samą liczbę barw, jak powyższe LG. Z tego powodu ważniejsze są kontrast oraz jasność. Wartość tego pierwszego określa różnicę między najjaśniejszą barwą, a czarną. Uzyskanie idealnej czerni na monitorach LCD jest praktycznie niemożliwe, choć tutaj sprawa jest prosta – im większy, tym lepszy. Warto zauważyć tutaj jeszcze jedną rzecz. Kontrast dynamiczny określa różnicę między najbardziej jasną barwą, przy podkręconych na maksimum parametrach jasności i kontrastu, a kompletnie zgaszonym pikselem – tak więc uzyskanie satysfakcjonującego wyniku jest tylko formalnością. Dopiero kontrast statyczny – czyli naturalny, jest wartością, którą można się kierować.

office_01lg

Ciekawym parametrem jest jasność (inaczej luminescencja). Określa maksymalne natężenie światła, jakie potrafi wygenerować ekran, podczas wyświetlania bieli. Wysoka wartość (ponad 140) jest odpowiednia podczas pracy z multimediami, czy graniem. Niższa – będzie lepsza do pracy biurowej – mniej męczy wzrok.

Najważniejszą cechą dla graczy jest szybkość reakcji. Określa ona z jaką prędkością, (liczoną w milisekundach) wykonany ruch, znajdzie odzwierciedlenie na ekranie. Im mniej – tym lepiej, stąd też niczym dziwnym jest, że są fanatycy którzy wyciągają z szafy stare monitory CRT (kineskopowe) i z ich pomocą biją rekordy w czysto arkadowych produkcjach (tam czasy reakcji były niewspółmiernie małe w porównaniu do obecnej technologii).

Podobną wartością (choć tu pominiętą) jest szybkość odświeżania. Najczęściej monitory mają 75 MHz. Co to oznacza? Że obraz jest generowany 75 razy na sekundę, przez co ludzkie oko odbiera to jako iluzję ruchu. Wyższa wartość jest przydatna w szczególności podczas grania, czy oglądania filmów, obraz wydaje się wtedy ostrzejszy. Prawie każdy producent ma w swojej ofercie monitory 120, 144, czy nawet 240 Mhz, więc problemów z zakupem nie ma. Trzeba pamiętać tylko, że aby cieszyć się takim obrazem trzeba mieć odpowiednio mocny komputer.

ps1337007544

Poza opisanymi wyżej rzeczami, na wybór monitora wpływać mogą także inne cechy. Pomijam wygląd – on jest kwestią gustu. Osobiście uważam, że monitor powinien być łatwy w utrzymaniu. Dla niektórych równie ważne są inne dodatki: hub USB, wbudowany tuner telewizyjny, głośniki, samodzielny odtwarzacz filmów, a także wiele innych „ficzerów”. Jeżeli ktoś chce podłączyć monitor do konsoli – będzie potrzebował odpowiedniego portu (HDMI); Inny użytkownik będzie potrzebował wi-fi,  żeby za pomocą jednego ekranu kontrolować wiele urządzeń, a jeszcze inny koniecznie będzie chciał mieć zgodność z 3d (Swoją drogą – odradzam. Nie dość, że efekt jest dość mizerny, cena wyższa, to jeszcze producenci zauważyli ślepy zaułek tej technologii i coraz mniej pojawia się modeli zgodnych z tym standardem). Ciekawą opcją jest możliwość obrócenia monitora o 180 stopni. Nie każdemu się to przyda, ale warto na to zwrócić uwagę, podobnie jak na stabilną podstawkę, czy też możliwość powieszenia na ścianie. Chciałbym też żebyście zastanowili się nad ergonomią. Sposób rozmieszczenia portów, dostęp do kabli, łatwość montażu i konserwacji – cechy, na które rzadko zwracamy uwagę, a to właśnie one potrafią skutecznie obrzydzić nam korzystanie z urządzenia.

monitors

Jaki więc monitor wybrać? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Ważne, aby zwracać uwagę na rzeczy opisane wyżej i nie dać zwieść się sprzedawcom. Do częstych tricków zwiększających atrakcyjność towaru należą między innymi podkręcanie ustawień obrazu na maksimum, używanie specjalnego światła na stoiskach z monitorami, czy też ukrywanie za „promocjami” po prostu przestarzałych modeli. Jeżeli zastosujecie się do naszych porad i nie dacie się oszukać, wybór monitora idealnego powinien być formalnością.

1Nie dotyczy urządzeń przenośnych – tam modele 4:3 i panoramy istnieją jednocześnie.