WWDC 2015 nowości od Apple

WWDC 2015 nowości od Apple


Najnowsze wiadomości z konferencji Apple na WWDC 2015

Zapowiedź OS X 10.11 nazwanego El Capitanwwdc-el-capitan-650-80

 • Nowy interfejs użytkownika
 • Ulepszone wyszukiwanie, znajdziemy tam ulepszony pasek wyszukiwania Spotlight, który pozwoli na szybsze i bardziej intuicyjne znajdowanie rzeczy, które nas interesują. Przykład z konferencji : „Show me my photos from Utah” zaskutkuje pojawieniem się naszych zdjęć, które skojarzone zostaną z całym hasłem. Działać to będzie również w aplikacjach.
 • Poprawione zostało zarządzanie mailami, okno tworzenia wiadomości przenieść będzie można na dół ekranu w celu „zawieszenia” i przeglądać nowe. Uproszczone zostało także odpisywanie na nie, wystarczy w mailu, na który chcemy odpowiedzieć kliknąć i zacząć pisać, a jeśli będziemy chcieli dodać do niego zdjęcie z kolejnego to jedyne co trzeba będzie zrobić to przeciągnąć je do okna.
 • Apple dużo przechwala się liczbami ale podobno nie są to tylko słowa. Nowy system operacyjny ma być znacznie szybszy od poprzednika. Przełączanie aplikacji ma następować dwukrotnie szybciej a otwieranie PDF’ów – nawet czterokrotnie.
 • Nowe niskopoziomowe API – Metal. Niestety nie podano jakichś większych konkretów, jedyne co wiemy to to, że ma renderować obiekty dziesięć razy wydajniej.
 • Ciekawa funkcja to split view, na konferencji pokazano to tak : otwarta była galeria ze zdjęciami oraz mail, następnie przeciągnięto okno z obrazami na to drugie i włączyły się one w jednym podzielonym widoku łącząc funkcje obu.
 • Publiczna beta pojawi się w lipcu, zaś oficjalnie używać El Capitan zaczniemy jesienią.

El Capitan

Mój faworyt – iOS 93-ios9-siri-revamp-650-80

 • Głównie wspominano o ulepszonej Siri, która ma zostać asystentem z prawdziwego zdarzenia. Wygląda to przez głębokie linkowanie, jak Googlowskie „Now on Tap”. Czyli oznacza to, że podpowiadać nam będzie aplikacje, osoby, z którymi moglibyśmy chcieć się skontaktować i całe mnóstwo innych rzeczy na podstawie tego jak używamy telefonu, do tego rozumieć ma zapytania takie jak „Pokaż mi zdjęcia Eda z wieczoru karaoke”. Dochodzi do tego jeszcze automatyczne dodawanie wydarzevlcsnap-2015-06-08-18h37m12s165ń do kalendarza, przypominanie o nich i tym podobne. Wszystko w podobno anonimowej otoczce – Siri ma nie łączyć się z Twoim Apple ID ani innymi usługami.
 • Apple Pay – jako, że mieszkamy w kraju, w którym za sto lat wprowadzone to zostanie to napiszę w skrócie, że usługa się rozrasta w każdym kierunku i wchodzi też do Wielkiej Brytanii.
 • Ulepszono aplikację Notes – dużo szybsze i łatwiejsze ma być dodawanie zdjęć, linków czy nawet rysowanie ręczne a następnie wklejanie tego do notatki. Nastapi również synchronizacja z iCloud, czyli przenosić będziemy mogli je z urządzenia na urządzenie

19-apple-maps-city-support-650-80

 • Jak już kiedyś wspominaliśmy, nastąpi aktualizacja Apple Maps w zakresie transportu publicznego, dodano sporo nowych miast, może niedługo będziemy mogli zobaczyć nawet Warszawę.
 • Polepszono News, w którym od teraz będą znacznie bardziej przyciągające oko atrakcje graficzne takie jak : animacje, wideo, kolorowe nagłówki, zdjęcia z opisami. Do tego podczas pierwszego uruchomienia wybrać będziemy mogli czasopisma oraz dziedziny, które nas interesują i to z nich wiadomości będziemy dostawać.
 • iPad ipad-ios9doczekał się wielu znaczących usprawnień. Przeciągając dwoma palcami po klawiaturze dostaniemy touchpad, dzięki któremu zaznaczyć będziemy mogli tekst, przewijać stronę czy dokładnie nawigować wewnątrz pliku.

Najważniejszą jednak nowością jakiej się doczekał jest multitasking z prawdziwego zdarzenia! NARESZCIE! Otworzyć obok siebie będziemy mogli równolegle działające dwie aplikacje, nawigować między nimi, zmieniać ich rozmiar, a nawet przypiąć do ekranu, gdzie pozostaną dopóki ich nie zamkniemy.

 • Dzięki zastosowaniu Metal – tego samego co w OS X El Capitan – czas pracy na bat27-splitview-ipad-air-2-only-650-80erii wydłużyć się ma o 2 godziny.
 • Aplkacje też dostały swoje nowości np. Health Kit mierzy jeszcze więcej parametrów.
 • Otwarta beta rusza w lipcu, zaś system oficjalnie wyjdzie jesienią.