VR - Rewolucyjna wirtualna rzeczywistość w 2016 roku

VR – Rewolucyjna wirtualna rzeczywistość w 2016 roku


VR, czyli wirtualna rzeczywistość, to temat który próbował zaistnieć w świadomości konsumentów już w przeszłości. Wtedy jednak programiści nie mieli odpowiednich narzędzi do stworzenia aplikacji odzwierciedlających wygląd naszego świata. Nie ma co się zresztą dziwić – problemem było odwzorowanie prostych budowli w grach, a co dopiero przedstawienie świata jakim go widzimy. Obecny rozwój VR jest jednak tak szybki, że postanowiłem przybliżyć Wam to co czeka na nas w 2016 roku. A jest o czym rozmawiać, ponieważ 2016 z pewnością będzie okresem przełomowym dla tej technologii.

Oculus DK1

Pierwszy prawdziwy headset nowej generacji – Oculus DK1

Początkowo na polu walki był jeden gracz
Firma Oculus VR, wykupiona za ponad 2 miliardy dolarów (!) przez Facebooka, zaprezentowała prototyp urządzenia, który zmienił podejście ludzi do samej idei wirtualnej rzeczywistości. Nie potrzeba było już wiele miejsca, oraz nie wiadomo jak wydajnego sprzętu – wystarczył pierwszy model deweloperski DK1 i pomysł na to co chce się w nim zaprezentować. Od tego momentu zaczęła się nowa historia VR, która rozpala myśli milionów ludzi na całym świecie. Teraz firma szlifuję wersję CV1 z wbudowanymi słuchawkami, która ma w pełni odzwierciedlać możliwości headsetów VR. Pojawienie się Oculus pokazało jednak ogromny popyt na coś czego dotychczas nie było. A tam gdzie jest popyt, tam zaczyna się prawdziwa walka korporacji.

Oculus CV1 front leak

Przeciek dotyczący wyglądu modelu konsumenckiego Oculus CV1

Na jakie inne produkty VR możemy więc liczyć w 2016? Sprawdźmy:

PlayStation VR Project Morpheus

Project Morpheus czyli prototypowy headset VR firmy Sony.

Sony PlayStation VR
Urządzenie Sony posiada sporą przewagę – tworzone jest na zamkniętą konsolę, która od początku istnienia sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Obecnie produkt nie ma ustalonej ceny, jednak patrząc na zapowiedzi Oculusa, posiadając konsolę PS4 znacznie bardziej opłacalny będzie zakup PlayStation VR niż Oculusa z gamingowym komputerem stacjonarnym. Wszystko wskazuje na to, że Sony PlayStation VR będzie miał cenę zbliżoną do samej konsoli, czyli około 1300 zł. Czy to dużo? Czas pokaże. Na ten moment Sony wydaje się mieć ogromnego asa w rękawie w porównaniu do Microsoftu który poszedł w zupełnie innym kierunku. Ale o tym za chwilę.

Valve / HTC Vive VR
Valve, znane z serii gier komputerowych Half Life oraz platformy do gier PC z najlepszym supportem (;)) – Steam – nawiązał dość niespodziewane partnerstwo z firmą HTC. Celem ma być stworzenie headsetu VR, który będzie potrafił więcej niż produkt Oculus-a.

HTC Vive VR

Projekt HTC Vive VR

Headset Vive VR posiada dużą przewagę nad wszystkimi innymi urządzeniami tego typu, ponieważ potrafi śledzić fizyczny ruch użytkownika przy użyciu technologii Lighthouse. Dwa sensory są w stanie stworzyć coś w rodzaju „klatki” o szerokości 1,4 m2, w której gracz może się przemieszczać podczas rozgrywki. Premiera headsetu miała odbyć się w 2015 roku, jednak została przesunięta na kwiecień 2016. Oznacza to, że Oculus może pierwszy zaprezentować swój produkt, z uwagi na to że firma niedawno potwierdziła premierę CV1 (Consumer Version 1) w pierwszym kwartale 2016 roku. A gracze nie lubią czekać, co udowodniło nam miesięczne opóźnienie w pojawieniu się Xbox One na rynku konsol.

Google Cardboard
VR dla biedaków? Niekoniecznie. Stworzony jako urządzenie typu DIY zestaw do wirtualnej firmy Google początkowo miało wielu sceptyków. Dzięki stworzeniu tak prostego produktu, firma ta mogła zaprezentować jak wielki potencjał drzemie w technologii VR. Wystarczy karton, 2 soczewki i niezły smartfon, aby robić rzeczy, które jeszcze pare lat temu były niewyobrażalne.

Google Cardboard

Sprzedany w ilości ponad 1 miliona sztuk – Google Cardboard

Dzięki tym działaniom możemy obecnie cieszyć się z wysypu kamer 360-stopniowych oraz filmów 3D na YouTube oraz serwisie Facebook. Ze swojej strony polecam tę wersje wszystkim tym, którym nie dane było sprawdzić czym jest obecnie wirtualna rzeczywistość. Stale powiększająca się biblioteka gier i aplikacji na pewno zagwarantuje dobrą zabawe przez długi czas oraz przygotuje na prawdziwy przeskok jakim jest dedykowany headset.

Microsoft Hololens
Microsoft podszedł do całej sprawy zupełnie inaczej. Czerpiąc nieco z nieudanego jak na Google projektu Glass, firma ta stworzyła urządzenie rozszerzające rzeczywistość (augmented reality). Dzieki temu możemy nakładać „warstwy” aplikacji na otoczenie, łączac świat wirtualny z realnym. Sam projekt jest narazie w fazie testów, jednak filmy pokazujace jego możliwości pozwalają utrzymywać niezwykle wysoki poziom entuzjazmu. Minecraft na stole w salonie wygląda przepięknie, na możliwość jego wykorzystania przyjdzie nam niestety jeszcze trochę poczekać.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Obserwując działania na rynku, Samsung nie mógł pozostać bezczynny. W komitywie z Oculusem przygotował wiec Samsung Gear VR dla swoich flagowców, który obecnie możemy traktować jako spore rozszerzenie możliwości Google Cardboard. Obsługujący modele Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ oraz Samsung Note 5, jest obecnie najlepszym urządzeniem dedykowanym dla smartfonów. Dzięki stale poszerzającej się bibliotece aplikacji zapewni dużą radoche osobom szukającym lepszego wejścia do świata VR.

Wszystkie te urządzenia postaramy się Wam przybliżyć w 2016 roku, który zapowiada się co najmniej ciekawie. A na które Wy liczycie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła: BizTek Mojo, Mashable, TheGuardian, Opracowanie własne.