Sony Xperia Z3 Compact - perfekcyjność w każdym calu [Recenzja]

Sony Xperia Z3 Compact – perfekcyjność w każdym calu [Recenzja]


Xperia Z3 Compact jest drugim smartfonem Sony o typowo kompaktowych rozmiarach. Pierwszym takim telefonem była Z1 Compact, która pojawiła się w styczniu 2014 roku. Ze względu na szybkie (zbyt szybkie) wydawanie kolejnych smartfonów, firma Sony odpuściła model Z2 Compact – zamiast tego od razu pojawił się Z3. Czym charakteryzują się kompaktowe wersje dużych flagowców? Oprócz mniejszego rozmiaru w zasadzie tylko mniejszą rozdzielczością. Pozostałe parametry są takie same jak większych „zetek”. Seria Compact jest jedyną serią mogą się pochwalić takimi podzespołami. Jak wypadła jednak bohaterka tej recenzji i czy powieliła błędy poprzedniczki? O tym dowiecie się z niniejszego tekstu, do którego serdecznie zapraszam.

Sony Xperia Z3 Compact

Pierwsze wrażenie, wygląd zewnętrzny

Jakość wykonania pudełka zbiorczego jest praktycznie taka sama jak w przypadku dużych modeli Z. Mamy więc do czynienia z typowym, tekturowym opakowaniem na wszystkie elementy. Z przodu widzimy zdjęcie smartfonu, logo firmy oraz nazwę samego telefonu. Z tyłu zaprezentowano najważniejsze funkcje, w jakie wyposażono sprzęt.

Sony Xperia Z3 Compact- opakowanie przód Sony Xperia Z3 Compact- opakowanie tył

Do testów otrzymałem model w kolorze białym, który moim zdaniem prezentuje się najlepiej ze wszystkich. Oprócz smartfonu, w opakowaniu znajdowała się również przenośny adapter do ładowania, kabel USB, krótka instrukcja obsługi oraz słuchawki. Od razu wyjaśnię, że w sklepowym zestawie znajduje się inny najzwyklejszy model słuchawek. Ja otrzymałem natomiast model MDR-NC31EM (KLIK), które cyfrowo eliminują dźwięki z zewnątrz. O ich jakości opowiem jednak później. Ogólnie mówiąc zestaw jako całość nie odbiega znacząco od tego, co proponują inni producenci.

Sony Xperia Z3 Compact- zestaw

Smartfon wykonany został na prawdę bardzo dobrze, a do tego model w kolorze białym prezentuje się po prostu fantastycznie. Dzięki mniejszym rozmiarom telefon świetnie trzyma się w dłoni. Nie wyślizguje się, nie ma też problemów z obsługiwaniem jedną ręką. Przód oraz tył pokryto odpornym szkłem Corning Gorilla Glass 3, natomiast boki pokryte zostały specjalnym tworzywem, które jest półprzezroczyste, a swoim wyglądem przypomina nieco gumę (lub żelki). Podczas testów nie uświadczyłem na nim rys, aczkolwiek nie jestem pewny czy w przyszłości się nie pojawią – to pewnie zależy od intensywności użytkowania telefonu.

Sony Xperia Z3 Compact- prezentacja smartfonu

W co wyposażono Z3 Compact? Po prawej stronie znajduje się spust migawki aparatu, włącznik urządzenia oraz regulator głośności. Po lewej mamy dwie zaślepki: jedną na kartę nano-SIM (i tylko taką), drugą na kartę micro-SD (do 128 GB). Pomiędzy zaślepkami znajduje się dwupinowe złącze, które pozwala zadokować Xperię Z3 Compact w biurkowej ładowarce firmy Sony. U góry mamy wejście audio 3,5 mm (minijack) oraz niewielki otwór mikrofonu. Na dole natomiast jest główny mikrofon oraz uchwyt smyczy.

Sony Xperia Z3 Compact- prawa strona Sony Xperia Z3 Compact- dół Sony Xperia Z3 Compact- lewa strona Sony Xperia Z3 Compact- góra Sony Xperia Z3 Compact- zaślepka ze slotem kart microSD Sony Xperia Z3 Compact- zaślepka z kartą nanoSIM

Nad ekranem smartfonu Sony umieściło czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia, szczelinę wylotową jednego z dwóch głośników, przednią kamerę z matrycą o rozdzielczości 2,2 MPx oraz niewielką, ale dobrze czytelną diodę powiadomień. Na dole umieszczono tylko druga szczelinę głośnika.

Sony Xperia Z3 Compact- góra Sony Xperia Z3 Compact- dół

Na tylnym panelu znajduje się główny aparat o rozdzielczości 20,7 MPx (sensor IMX220), a więc ten sam, który spotkamy w Xperiach Z1, Z1 Compact, Z2 oraz Z3, lampa doświetlająca scenerię oraz szary symbol technologii NFC informujący użytkownika o umiejscowieniu anteny NFC. Do tego oczywiście logo Sony oraz Xperia.

Sony Xperia Z3 Compact- tylny panel Główny aparat Xperii Z3 Compact

Jakość wyświetlacza w Sony Xperia Z3 Compact

Smartfon wyposażony został w ekran o przekątnej 4,6″ oraz rozdzielczości 1280×720 (czyli typowe HD). Śpieszę od razu z wyjaśnieniem, że telefon ma jeden z lepszych wyświetlaczy jakie miałem okazję widzieć. Absolutnie nie przeszkadza niższa niż w przypadku Z3 rozdzielczość. Co więcej – dzięki użyciu zwykłego HD smartfon dłużej trzyma na baterii oraz osiąga lepsze rezultaty w benchmarkach. Gęstość upakowania pikseli (ppi) jest satysfakcjonująca i wynosi 319 ppi. Dzięki temu obraz jest ostry, czytelny i tylko najwięksi maniacy mogliby dostrzec pojedyncze piksele.

Wyświetlacz wykonano w technologii IPS, dzięki czemu mamy bardzo dobre odwzorowanie palety barw oraz świetne kąty widzenia. Obraz jest wyraźnie czytelny nie tylko w domu, ale również w pełnym słońcu. Jest to możliwe dzięki możliwości regulacji podświetlenia ekranu. Ustawiając na maksymalny poziom sprawimy, że nie będzie żadnych problemów z ujrzeniem tego, co znajduje się na ekranie w piękny, słoneczny i bezchmurny dzień. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy maksymalnym podświetleniu luminacja czerni pozostawia sporo do życzenia i skutkiem jest to, że czerń po prostu nie wygląda jak czerń (jest jaśniejsza).

Sony udostępnia użytkownikowi Xperii Z3 Compact poprawiający jakość wyświetlania fotografii tryb X-Reality for Mobile. Jeżeli jednak nie spełni on jednak naszych oczekiwań, to możemy opcjonalnie skorzystać z jeszcze mocniej „podkręcającego” kolory Trybu superżywych kolorów. Oprócz tego, możemy sami ustawić sobie balans bieli według własnego uznania.

Podstawowe funkcje smartfonu Sony Xperia Z3 Compact

Najnowsza kompaktowa zetka działa (a raczej działała podczas testów) pod kontrolą systemu operacyjnego Android KitKat 4.4.4. Niestety nie zdążyłem otrzymać aktualizacji do Lollipopa, ale z tego co wiadomo, to smartfon ten otrzymał już jakiś czas temu popularnego „lizaka”. System działa z autorską nakładką Sony, którą możecie zobaczyć na zrzutach poniżej:

Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact

Przejdę teraz do omówienia najważniejszych funkcjonalności testowanego sprzętu. Zacznę od klawiatury dotykowej – Xperia Z3 Compact korzysta z firmowej klawiatury firmy Sony pozwalającej m.in pisać bez odrywania palca oraz z wykorzystaniem podpowiedzi podczas pisania w języku polskim. W telefonie nie mogło oczywiście zabraknąć opcji zmiany skórki klawiatury – na całkowicie białą lub czarną. Ze względu na mniejsze rozmiary smartfonu niż innych topowych modeli, pisanie jedną ręką okazało się bezproblemowe. Można jednak ustawić dodatkowo, aby klawiatura znajdowała się po lewej lub po prawej stronie ekranu.

Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura Sony Xperia Z3 Compact- klawiatura

 Omówię teraz kilka najciekawszych funkcji, w które wyposażona została Xperia Z3 Compact:

a) „Ustawienie jednym dotknięciem” – dzięki tej opcji możemy konfigurować różne urządzenia Xperia za pomocą jednego dotknięcia. Możemy np. połączyć smartfon i tablet poprzez bluetooth lub możemy zrobić kopię lustrzaną ekranu (czyli np. zawartość smartfonu będzie wyświetlany na ekranie tabletu i vice versa). Jedynym wymaganiem jest posiadanie Androida w wersji minimum 4.4 (KitKat).

Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact

b) funkcja „Remote Play” – jeśli posiadamy konsolę PlayStation 4 (lub 3) i pad DualShock 4 (lub 3) to możemy go podłączyć do smartfonu i w ten sposób strumieniować gry z konsoli. Mamy więc możliwość pogrania w gry z PS4 na naszym telefonie.

Sony Xperia Z3 Compact- Remote Play Sony Xperia Z3 Compact- Remote Play

c) Z3 Compact obsługuje technologię NFC – wystarczy, że nasz smartfon będzie się stykał z drugim urządzeniem, w którym włączony jest NFC a zaznaczone pliki automatycznie zostaną przesłane z jednego telefonu do drugiego.

Sony Xperia Z3 Compact Sony Xperia Z3 Compact- NFC

d) Inteligentna obsługa połączeń – po włączeniu tej opcji możemy odebrać telefon przystawiając smartfon do ucha; możemy odrzucić połączenie poprzez potrząśnięcie urządzeniem; możemy również wyłączyć dźwięk kładąc smartfon spodem do góry.

Sony Xperia Z3 Compact- Inteligentna obsługa połączeń Sony Xperia Z3 Compact- inteligentna obsługa połączeń

e) Funkcja „Prosty ekran główny” – jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia ze smartfonem możemy wykorzystać wbudowaną opcję prostego ekranu głównego. Po jego aktywacji ekran jest prostszy w obsłudze – ikony są większe, podobnie czcionka. Idealna opcja również dla starszych osób, dla których wręcz stworzone są powiększone elementy interfejsu.

Screenshot_2015-03-31-15-30-36 Screenshot_2015-03-31-15-31-39 Screenshot_2015-03-31-15-31-48

f) Opcja „ulepszania obrazu” – smartfony Xperia posiadają dwie funkcje, które w swoim zamyśle poprawiają jakość barw na ekranie. Pierwsza to X-Reality for Mobile – warto ją włączyć, bowiem poprawia zarówno ostrość jak również nasycenie zdjęć. Druga opcja to tryb „super żywych kolorów” – po włączeniu tej funkcji kolory stają się jeszcze bardziej nasycone i jeszcze żywsze. Chyba aż za bardzo, jeśli mam być szczery. Niektóre barwy zdają się być wręcz przesycone kolorami, co sprawia, że wyglądają jeszcze bardziej nienaturalnie niż na ekranach Super AMOLED. Standardowo oprócz tego, użytkownik również może dowolnie ustawić balans bieli w smartfonie.

Sony Xperia Z3 Compact- ulepszanie ekranu Sony Xperia Z3 Compact- balans bieli Sony Xperia Z3 Compact- opcje wyświetlacza

g) Zarządzanie zasilaniem – standardowo Xperia z serii Z wyposażona została w dwa tryby wydłużające czas pracy na baterii (nawiasem mówiąc podczas w miarę intensywnego użytkowania czyli po kilka godzin rozmów, słuchania muzyki, oglądania YouTube’a i przeglądania Internetu bateria wytrzymała przez pełne 2 dni co jest bardzo dobrym wynikiem). Pierwszy to tryb STAMINA – włącza ona oszczędność baterii, dzięki czemu wydłuża się czas pracy na niej. Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest tryb Ultra STAMINA, która wyłącza większość funkcji telefonu, pozostawiając tylko te podstawowe. Tryb ten znacznie wydłuża czas pracy na baterii, kosztem jednak funkcjonalności. Dodatkowo przy ustawieniu pewnego progu baterii (np. 20%) automatycznie włącza się opcja „Oszczędzanie słabej baterii”, która również dodatkowo wyłącza te funkcje telefonu, które wykorzystują sporo mocy akumulatora. Wszystko to sprawia, że Z3 Compact jest jednym z najdłużej trzymających na baterii smartfonów dostępnych na rynku.

Sony Xperia Z3 Compact- tryb Stamina Sony Xperia Z3 Compact- Ultra Stamina Sony Xperia Z3 Compact- Oszczędzanie słabej baterii Sony Xperia Z3 Compact- Oszczędzanie słabej baterii Sony Xperia Z3 Compact- Oszczędzanie słabej baterii Sony Xperia Z3 Compact- Oszczędzanie słabej baterii Sony Xperia Z3 Compact- Oszczędzanie słabej baterii

h) inne podstawowe funkcje jak zegar czy kalkulator:

Sony Xperia Z3 Compact- data i godzina Sony Xperia Z3 Compact- Kalkulator Sony Xperia Z3 Compact- zegar Sony Xperia Z3 Compact- zegar światowy Sony Xperia Z3 Compact- Stoper Sony Xperia Z3 Compact- minutnik Sony Xperia Z3 Compact- GPS Sony Xperia Z3 Compact- GPS

Specyfikacja oraz wydajność smartfonu Sony Xperia Z3 Compact

Smartfon posiada następującą specyfikację sprzętową:

 • 4,6-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 720 (319 ppi);
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 801 (4 x 2,5 GHz);
 • 2 GB pamięci RAM;
 • 16 GB pamięci wewnętrznej;
 • slot na karty microSD (do 128 GB);
 • aparat 20,7 Mpx z sensorem Exmor RS i nagrywaniem wideo w 4K; aparat przedni 2,2 Mpx;
 • głośniki stereo;
 • obsługa kart Nano SIM;
 • wymiary: 127 x 64,9 x 8,6 mm;
 • waga: 129 gramów;
 • certyfikat IP68;
 • kolory: biały, czarny, pomarańczowy i zielony;
 • bateria 2600 mAh.

Dzięki zastosowaniu rozdzielczości „tylko” HD (1280×720) oraz użyciu bardzo wydajnych podzespołów mamy do czynienia z jednym z najszybszych smartfonów dostępnych na rynku. Zresztą wystarczy spojrzeć na wyniki benchmarków zaprezentowanych poniżej (AnTuTu, GFXBench, GeekBench, Performance Test, GPU Benchmark 3D (na silniku Unity) oraz 3DMark Ice Storm Extreme):

Screenshot_2015-03-29-14-20-37 Screenshot_2015-03-29-14-20-55 Screenshot_2015-03-29-14-21-19 Screenshot_2015-03-29-14-21-40 Screenshot_2015-03-29-14-22-11 Screenshot_2015-03-29-14-22-38 Screenshot_2015-03-29-14-22-50 Screenshot_2015-03-29-14-38-12 Screenshot_2015-03-29-14-43-47 Screenshot_2015-03-29-14-44-08 Screenshot_2015-03-29-15-16-24 Screenshot_2015-03-29-15-16-31 Screenshot_2015-03-29-15-16-48 Screenshot_2015-03-29-15-19-01 Screenshot_2015-03-29-15-19-20 Screenshot_2015-03-29-15-19-33 Screenshot_2015-03-29-15-32-10 Screenshot_2015-03-29-15-32-16 Screenshot_2015-03-29-15-34-00 Screenshot_2015-03-29-15-45-50 Screenshot_2015-03-29-15-46-04 Screenshot_2015-03-29-15-46-13 Screenshot_2015-03-29-15-46-20 Screenshot_2015-03-29-15-53-46

Jakość zdjęć oraz filmów

Sony Xperia Z3 Compact korzysta z tej samej, 20,7 MPx matrycy CMOS BSI (IMX220, Exmor RS) co starsze modele Z1 oraz Xperia Z2. Modyfikacjom uległ jednak układ optyczny aparatu, który obecnie zapewnia kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 25 milimetrów. Po wciśnięciu przycisku spustu migawki ulokowanego na obudowie smartfonu (lub po naciśnięciu ikonki na ekranie) aparat włącza się w trybie Lepsza automatyka, w którym użytkownik nie ma zbyt wielu możliwości kontrolowania parametrów ekspozycji. W trybie tym zdjęcia wykonywane są zawsze w rozdzielczości 8 MPx.

Gdy naciśniemy ikonkę prezentującą tryb „Lepsza automatyka” przejdziemy do menu, w którym wybrać możemy inne tryby fotografowania (lub filmowania). Znacznie większy wybór daje nam tryb „Ręczny”, w którym sami możemy dowolnie wybrać rozdzielczość zdjęć, ustawić balans bieli, poprawić ekspozycję czy czułość ISO (tutaj do wyboru mamy ISO od 50 do imponujących 3200; w specjalnym trybie fotografowania w słabym świetle ISO ustawia się do poziomu 12 800!).

Poniżej prezentuję trochę zdjęć wykonanych aparatem Xperii Z3 Compact:

Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- jakość przedniego aparatu Sony Xperia Z3 CompactMobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 CompactMobilny Świat- tryby pracy w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane smartfonem Sony Xperia Z3 Compact

Ostatnie zdjęcie (na którym sam osobiście jestem) wykonane zostało przy pomocy przedniego aparatu. Na drugim oraz trzecim od końca zrzucie możecie zobaczyć w jakich trybach możemy robić zdjęcia lub kręcić film (Wideo 4K). Jednym z takich elementów jest tryb „Nieostre tło”, który powoduje, że fotografowany jest tylko pewny konkretny element, natomiast reszta zdjęcia jest rozmazana. I tak jak w przypadku poprzednich „zetek” tak również Z3 Compact ma pewne problemy z rozpoznaniem tła. Skutkiem jest to, że oprócz pewnego elementu, również fragment tła nie pozostaje zamazany.

Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- zdjęcie wykonane w trybie makro smartfonem Sony Xperia Z3 Compact

Najbardziej widoczne jest to na ostatnim zdjęciu (z figurką). Sama figurka jest ostra, natomiast fragment pudełka z tyłu, który powinien teoretycznie zostać rozmazany, taki się nie stał.

W Z3 Compact możemy robić również panoramy. Maksymalny kąt obrotu to standardowo w przypadku Sony 180 stopni. Przy wcześniejszym zakończeniu zdjęcia, pozostała część jest szara.

Mobilny Świat- panorama wykonana smartfonem Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- panorama wykonana smartfonem Sony Xperia Z3 Compact

Panorama szczerze mówiąc jest średnia – na pierwszym ujęciu widać wyraźnie pofałdowane znaki na asfalcie (skutek kiepskiego montażu). Jeszcze gorzej prezentuje się jednak drugie ujęcie – tutaj jeszcze wyraźniej widać pofałdowane znaki drogowe. Do tego uwypukla się kiepska optyka aparatu w momencie, kiedy pada z pewnej strony światło (w tym wypadku po prawej stronie). Obszar ten jest wyraźnie słabszy, bowiem widać łuny oraz pewne zamazanie obrazu.

Aparat pozwala nam również przybliżać obraz. Kolejne trzy przykłady ukazują zakres i efekty pracy cyfrowego zoomu oferowanego przez cyfrówkę Xperii Z3 Compact. Firma Sony dzieli cyfrowy zoom na dwa zakresy, z których pierwszy, mniejszy, ma zapewniać zdjęcia bez widocznej utraty jakości. Dalszy zakres to już zoom, który zauważalnie degraduje jakość zdjęcia.

Mobilny Świat- Zoom optyczny w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- Zoom optyczny w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- Zoom optyczny w Sony Xperia Z3 Compact

Poniżej prezentuję dwa ujęcia wykonane bez oraz z użyciem automatycznego trybu HDR:

Mobilny Świat- Brak HDR w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- HDR w Sony Xperia Z3 Compact

Jak widać, jest trochę lepiej bowiem światło już tak nie rzuca się w oczy, niebo ma bardziej naturalne kolory. Aczkolwiek widziałem już lepsze efekty stosowania trybu HDR.

Poniżej przedstawiam jeszcze dwa ujęcia wykonane w nocy przy użyciu lampy doświetlającej:

Mobilny Świat- ujęcia nocne wykonane Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- ujęcia nocne wykonane Sony Xperia Z3 Compact

Jak widać, wyraźnie jest już widoczny elektroniczny szum, który powoduje pogorszenie jakości zdjęcia. Nie jest tragicznie, ale mogło być lepiej.

Powiem jeszcze kilka słów odnośnie filmów. Ogólnie Xperia Z3 Compact pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD (1920×1080) w 30 lub 60 klatkach na sekundę. W tym wypadku wystarczy tylko nacisnąć odpowiednią ikonkę na ekranie smartfonu. Jednak oprócz tego, producent daje nam możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K (3840×2160). By jednak w ogóle zacząć filmować, należy wyjść do wspomnianego na początku menu i wybrać tryb „Wideo 4K”. Po naciśnięciu od razu pojawia się komunikat, że w przypadku zbyt mocnego nagrzania obiektywu, aparat się po prostu wyłączy.

Mobilny Świat- nagrywanie w 4K aparatem Sony Xperia Z3 Compact

Nagrywałem wprawdzie przez nieco ponad 3 minuty ale podczas tego czasu nie zauważyłem w ogóle, aby obiektyw stał się znacznie cieplejszy. Poniżej możecie zobaczyć wideo:

Jakość odtwarzanej muzyki

Jakość dźwięku w smartfonie Sony Xperia Z3 Compact jest bardzo dobra. Na pochwałę zasługuje również wbudowany w urządzenie system głośników – bowiem pracują one dostatecznie głośno i zapewniają przyjemne brzmienie. Do obsługi plików audio firma Sony proponuje użytkownikom Xperii Z3 Compact sprawdzoną aplikację o nazwie Walkman. Jest to elegancki i funkcjonalny program (trzy obrazy na dole od lewej), który bez problemu odtwarza nie tylko pliki MP3, ale także FLAC zawierające muzykę skompresowaną bezstratnie. Wraz z zestawem otrzymałem słuchawki MDR-NC31, które charakteryzują się tym, że cyfrowo eliminują hałas z zewnątrz. Na nich dźwięk również w mojej opinii był świetny. Dało się wyczuć zarówno niskie, średnie jak również wysokie tony.

Mobilny Świat- muzyka w smartfonie Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- muzyka w smartfonie Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- muzyka w smartfonie Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- muzyka w smartfonie Sony Xperia Z3 Compact

Xperia Z3 Compact ma również wbudowany analogowy odbiornik radiowy UKF. Aplikacja o nazwie Radio FM podobnie jak Walkman jest w pełni funkcjonalna i bardzo atrakcyjna pod kątem designu. Dodatkowo, dzięki funkcji o nazwie TrackID,  Sony Xperia Z3 Compact pozwala słuchaczowi zidentyfikować nadawany przez stacje utwór (w przypadku aktualnie nie obsługiwanego RDS).

Mobilny Świat- Radio w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- Radio w Sony Xperia Z3 Compact Mobilny Świat- Radio w Sony Xperia Z3 Compact

Podsumowanie

Wydaje mi się, że wszystko co już mogłem powiedzieć to powiedziałem. Tak więc teraz tylko potwierdzę raz jeszcze, że na prawdę warto zainteresować się tym modelem. Obecnie można go kupić w cenie poniżej 1500 zł. Nie jest na pewno mało, w podobnej cenie można pewnie już znaleźć większe smartfony jak Galaxy S5 czy większa „zetka”. Jeśli jednak ktoś woli mniejszy telefon z mniejszą rozdzielczością (co nie przeszkadza absolutnie!) to jak najbardziej Z3 Compact jest godna polecenia. Co otrzymujemy w zamian? Bardzo dobry wyświetlacz, fantastyczny wygląd, pyło- i wodoodporną konstrukcję, świetną wydajność, długi czas pracy na baterii, niezły aparat i ponadprzeciętną jakość dźwięku. Jeżeli komuś nie przeszkadza brak portu podczerwieni czy średniej jakości panoramy to obok tego smartfonu przejść obojętnie po prostu nie może!

Plusy Minusy
+ świetny wygląd, idealne spasowanie elementów – brak portu podczerwieni
+ standard IP68 – średniej jakości panorama oraz HDR
+ jasny i żywy wyświetlacz
+ wysoka wydajność
+ długi czas pracy na akumulatorze
+ ogólna jakość zdjęć oraz filmów
+ bardzo dobre głośniki
+ zastosowanie wszystkich nowych technologii jak NFC, GPS GLONASS, LTE czy Bluetooth 4.0 LE
+ wbudowane radio FM
+ płynna praca systemu operacyjnego Android
+ slot na karty microSD do 128 GB

Smartfon otrzymuje od redakcji Mobilnego Świata wyróżnienia w kategoriach: Jakość – za świetne spasowanie elementów oraz użycie materiałów o wysokiej jakości; Wydajność- za to, że telefon radzi sobie bardzo dobrze nawet w najbardziej wymagających aplikacjach oraz benchmarkach.

Jakość Wydajność

Cena w dniu publikacji recenzji: Od 1485 zł.

Serdeczne podziękowania dla firmy Sony Polska za udostępnienie sprzętu do testów oraz recenzji!

Mobilny Świat- Sony Xperia Z3 Compact

 • łukasz

  Kurde… zaciekawił mnie ten model.

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

   Miło mi więc, że zaciekawiłem kogoś 😉 Smartfon warty swojej ceny (nie aż tak wysokiej znowu) 😉

 • RockSitha

  Compacty od Sony zawsze dobrze wypadały to trzeba przyznać.

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

   Ten zdecydowanie najlepiej!

 • Digestryla

  Dla mnie jest to idealny smartfon :)

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

   Dla mnie „prawie” 😛 Te panoramy troszkę smucą :(

 • Wojciech

  A ile bateria wytrzymuje, wiem że niby piszecie że dwa dni, a jak ktoś ma cały czas wi-fi włączone i gra to dzień wytrzyma? Kupiłem ostatnio Samsunga Galaxy S2 i jestem niestety negatywnie zaskoczony długością działania na baterii tego telefonu, 3 dni czuwania i pół dnia jak coś robię, czy tutaj jest jakaś poprawa pod tym względem? Czy telefon jest większy od Galaxy S2???

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

   Tak, Sony Xperia Z3 Compact jest trochę większa i o kilkanaście bodajże gramów cięższa. S2 ma przekątną niecałe 4,3″ natomiast Sony ma 4,6″. Natomiast co do baterii- jeden dzień wytrzyma przy takim na prawdę intensywnym użytkowaniu- WiFi, gry, filmy, internet, muzyka. 😉

   • Wojciech

    OK, wielkie dzięki za szybką odpowiedź : ), a czy to nie tak, że ma ona rozmiar Xperii Z1 Compact w którą upchnęli aż 4,6-calowy wyświetlacz? Kiedyś gdzieś o tym czytałem, cieszę się że na baterii pociągnie cały 1 dzień intensywnego użytkowania, kto wie może wymienię swoją S2-ójkę której niczego nie brakuje, poza słabą baterią, czy uważasz że dokupienie dodatkowej baterii o pojemności 2000 mAh może coś zmienić w tym temacie? Pozdrawiam : )

    • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

     Z3 Compact jest minimalnie wyższa i minimalnie cieńsza 😉 Natomiast szerokość jest identyczna. Zewnętrzna bateria dodatkowa może się przydać, bo zdarzają się różne sytuacje losowe, że nie mamy akurat jak podłączyć smartfonu do ładowarki :)

 • poles

  Telefon szybki, zgrabny, designerski. Jestem zadowolony, czesci do niego (zaślepkę USB bo wylatywała) kupuję tutaj http://rizeer.pl/czesci-sony-xperia-z3-compact. Taniej chyba nie ma

  • weronika

   dzięki za informację, faktycznie cześci są w ok cenach, dzisiaj zamówiłam szklaną klapkę. Opis telefonu bardzo dokładny, plus dla mobilnyswiat !

   • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

    Dzięki za pozytywną opinię! 😉

 • Jan Krupa

  Mam tą xperie z3 compact od 5 miesiecy i jestem bardzo z niego zadowolony, bateria wytrzymuje nawet do 4 dni, tylko jestem zły że Sony zrezygnowało z nazwy aplikacji Walkman na muzyka.

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ MasterThief

   A jak z jakością zdjęć? 😀

  • Wojciech

   Powiem szczerze, że mnie zaskoczyłeś z tą baterią, w jakich warunkach ta bateria do 4 dni wytrzymuje pytam bo chce sobie sprawić wersję czerwoną, walić droższą i gorszą z5 compact 😀