Nadchodzi era 4K w smartfonach

Nadchodzi era 4K w smartfonach


Zbliżające się wielkimi krokami Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej IFA 2015 w Berlinie z pewnością przyniosą wiele nowości technologicznych. Jedną z najbardziej wyczekiwanych konferencji będzie z pewnością prezentacja firmy Sony, która ma pokazać swój nowy produkt – Xperię Z5 Premium.

Smartfon ma zostać wyposażony w 5,5 calowy wyświetlacz z rozdzielczością 4K (4096 x 2160 pikseli), niespotykaną jeszcze we współczesnych telefonach. Ekran taki pozwoli na osiągnięcie niebywałego zagęszczenia pikseli rzędu 801-808 ppi. Jednak najważniejsze jest to, jak taki wyświetlacz wpłynie na działanie baterii, ponieważ wiadomym jest, że jest to najbardziej energochłonna część każdego smartfonu. Dodatkowo praktycznie niemożliwym będzie zauważenie jakiejkolwiek różnicy pomiędzy Full HD (1920 x 1080 pikseli), Quad Full HD (2550 x 1440 pikseli) czy wreszcie 4K na tak małym ekranie.

Jest to bardzo chytry sposób japońskiego koncernu na przyciągnięcie nowych klientów. Należy jednak zadać pytanie, czy ekran o rozdzielczości 4K w smartfonie nie będzie tylko i wyłącznie zbędnym elementem, ładnie prezentującym się na reklamach i pokazach, a dodatkowo podwyższającym cenę urządzenia?

Update: Sony Xperię Z5 Premium można zobaczyć na wideo, które w dniu dzisiejszym wyciekło do sieci.

https://www.youtube.com/watch?v=O01AxPd3szU