Recenzja Samsung Galaxy Tab S2 9,7"

Recenzja Samsung Galaxy Tab S2 9,7″


Samsung Galaxy Tab S2 to najnowsza propozycja tabletu od południowokoreańskiego giganta. Jest to również druga generacja urządzeń sygnowana tytułem „Tab S”. Czym różni się od pierwowzoru? Tab S miał przekątną 10,5″, rozdzielczość 2560×1600 oraz baterię 7900 mAh. Tab S2 dysponuje wyświetlaczem o przekątnej 9,7″ z rozdzielczością 2048×1536 oraz akumulatorem 5870 mAh. Nowy przedstawiciel został więc trochę przycięty i odchudzony – czy to wpłynie ostatecznie na gorszą ocenę?

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania

Samsung Galaxy Tab S2 jest kompletnym przeciwieństwem modelu Galaxy Tab A. Ten drugi, którego recenzję możecie przeczytać tutaj, wygląda dosyć tandetnie. Wszechogarniający plastik, ramka dosyć miernie upodobniona do metalu – kiepsko,  jak na sprzęt za ponad 1000 zł. Pięknie wykończona metalowa obudowa Tab S2 tworzy wrażenie, że obcujemy ze sprzętem o co najmniej dwie klasy wyższym. Za cenę niemal dwóch tysięcy złotych, mamy jednak pełne prawo oczekiwać jakości stojącej na najwyższym poziomie. W mojej opinii S2 zdecydowanie spełnia wymagania stawiane sprzętowi klasy premium – wygląd jest naprawdę zachęcający, ramka wokół ekranu jest całkiem spora (dla mnie jest to na plus, ponieważ tablet lepiej trzyma się w dłoniach, ale to kwestia indywidualnego upodobania) do tego ma się wrażenie, że każdy z elementów obudowy znajduje się we właściwym miejscu. Nowe dzieło Samsunga wydaje się być urządzeniem opracowanym od początku do końca w najdrobniejszych szczegółach.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Przejdę teraz do szczegółów. U góry mamy standardowo logo producenta, przedni aparat 2,1 MPx oraz czujnik światła. Pod ekranem znajduje się przycisk „Home”, który jest jednocześnie czytnikiem linii papilarnych (rewelacyjnym, nawiasem mówiąc), po prawej niewidoczny przycisk, którym przechodzimy do menu otwartych aplikacji, a po lewej przycisk powrotu do poprzedniego menu itd.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Przycisk HOME zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych

Z lewej strony tabletu nie ma żadnych przycisków. Po prawej mamy przycisk ON/OFF (włączanie/wyłączanie), regulację głośności oraz slot na kartę microSD. Do testów otrzymaliśmy model bez LTE (tylko WiFi), brak więc wejścia na kartę nano SIM. Wejście słuchawkowe, wejście microUSB (do ładowania tabletu), oraz dwa głośniki (po jednym w jednym i drugim końcu) znajdują się na dolnej krawędzi. Samo ulokowanie głośników (zwłaszcza tego po lewej stronie) jest kiepskim pomysłem, ponieważ trzymając tablet bardzo łatwo jest po prostu je zakryć.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Z tyłu urządzenia znajdują się dwie specjalne wnęki na podłączenie opcjonalnego etui z klawiaturą, logo producenta oraz aparat główny o rozdzielczości 8 MPx – bez lampy błyskowej.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Trudno nie wspomnieć również o wymiarach urządzenia – jego grubość wynosi zaledwie 5,6 mm, a waga: 389 g. To sprawiło, że Tab S2 jest jednym z najlżejszych tabletów dostępnych aktualnie na rynku. Byłem autentycznie zaskoczony lekkością, po wyjęciu go z pudełka. Mimo niewielkiej wagi sprzęt wydaje się być solidny i wytrzymały – nie ugina się nawet pod bardzo mocnym naciskiem. Brawa dla projektantów za stworzenie czegoś tak wygodnego i lekkiego. Niestety nie obyło się bez poświęceń – wygoda okupiona została zmniejszoną pojemnością baterii. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Wyświetlacz, ekran

Samsung Galaxy Tab S2 wyposażony został standardowo w ekran typu Super AMOLED. Jego przekątna wynosi 9,7″ (lub 8″), czyli jest mniejsza niż w przypadku Galaxy Tab S (tam było to odpowiednio 10,5″ lub 8,4″). Zmniejszyła się również rozdzielczość – z 2560×1600 do 2048×1536. Skutkiem jest zmniejszenie gęstości pikseli z 288 ppi w 10,5″ Tab S do 228 ppi w Galaxy Tab S2. Czy zabiegi te wpłynęły negatywnie na jakość obrazu? W żadnym wypadku! Kolory są żywe, a obraz nieprzyzwoicie wręcz ostry. Nawet zwykła tapeta czy ekran blokady, wygląda po prostu fantastycznie. Sama paleta barw w tym ekranie przekracza 90%, świadczy więc to tylko o bardzo dobrej jakości ekranu. Zmniejszenie przekątnej do 9,7″ też nie jest przypadkowe. Dzięki takiemu zagraniu ekran ma proporcje 4:3 (tak samo jak Galaxy Tab A) – świetnie nadające się do konsumpcji słowa pisanego, w postaci artykułów czy ebooków.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Fragment z książki „Cmętarz zwieżąt” S.Kinga 

Czytanie beletrystyki na Tab S2 było bardzo przyjemnym doświadczeniem – odpowiednie proporcje spowodowały u mnie odczucia czytania papierowej książki, a urządzenie bardzo wygodnie leży w dłoniach. W mojej ocenie, takie rozwiązanie jest nawet lepsze od typowych czytników.

Po ustawieniu jasności ekranu na 100%, nie będziemy mieli absolutnie żadnych problemów z obsługą tabletu nawet w pełnym słońcu. Standardowo wystarczy ustawić ją na około 50%, by zapewnić sobie komfort użytkowania w pomieszczeniach. Również niższe poziomy sprawują się bardzo przyzwoicie, choćby w nocy.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Jasność ekranu możemy regulować m.in. w panelu powiadomień

System, interfejs, aplikacje

Galaxy Tab S2 działa na systemie operacyjnym Android w wersji 5.0.2 Lollipop. Byłem trochę zaskoczony, że fabrycznie nie zainstalowano wersji 5.1 – powody pozostaną tajemnicą producenta. Oprócz systemu tablet posiada oczywiście (nie)słynną nakładkę TouchWiz, która od czasów Samsunga Galaxy S6 została znacznie odchudzona, co widać również tutaj. Jest prosto, przejrzyście, bez zbędnego przepychu w postaci dziesiątek zainstalowanych aplikacji. Dostajemy kilkanaście najważniejszych apek, skutkiem czego jest wyraźnie płynniejsze działanie nakładki. Test trwał tylko dwa tygodnie, więc możemy tylko zgadywać, czy płynność działania nowego urządzenia utrzyma się po dłuższym czasie regularnego użytkowania.  Dużym plusem jest fakt, że część aplikacji tj. Facebook, Office (Word/Excel/PowerPoint), itp. można odinstalować, co kiedyś nie było to możliwe. W sytuacji, kiedy będziemy korzystać tylko z najważniejszych aplikacji, jest bardzo duża szansa, że tablet w ogóle nie będzie się zawieszał.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Oprócz standardowych, androidowych aplikacji, dzięki współpracy Samsunga z Microsoftem, mamy dostęp do takich programów jak OneNote, Skype czy pakiet Office: Word, Excel oraz PowerPoint. Cieszy również dostęp do bezpłatnych 100 GB przestrzeni dyskowej w aplikacji OneDrive.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Galaxy Tab S2 wyposażony został w moduł „Smart Menadżer”. Pojawił się on po raz pierwszy w smartfonach Galaxy S6 oraz S6 Edge. Pokazuje on w prosty, obrazowy sposób, poziom naładowania baterii (pojawia się też informacja ile szacunkowo czasu na baterii pozostało przy włączonych trybach Oszczędzania energii oraz Bardzo niskiego użycia energii), ilość używanej pamięci RAM oraz pamięci wewnętrznej, a także sprawdza czy mamy aktywowany program Samsung KNOX. Na poniższych zrzutach zobaczycie, że w momencie ich tworzenia zostało mi około 41 godzin do pełnego rozładowania baterii (bez włączonych trybów oszczędzania energii), ilość zajętej pamięci wewnętrznej to około 32%, a zużycie RAM wynosiło 85% (zbyt dużo, nawiasem mówiąc):

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Tablet wyposażony został w takie funkcje jak „Smart Stay” oraz „Ruchy i gesty”. W pierwszym wypadku, po aktywacji ekran pozostaje włączony tak długo jak na niego patrzymy. Gest to standard –  przejedziemy dłonią nad ekranem z jednej do drugiej strony ukażą nam się najważniejsze powiadomienia bez konieczności „wybudzania” ekranu itp..

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Galaxy Tab S2 oferuje dwie opcje oszczędzania energii: „Tryb oszczędzania energii” oraz „Tryb bardzo niskiego zużycia energii”. W przypadku tego pierwszego, zwiększamy czas pracy na akumulatorze poprzez obniżenie pełnej wydajności procesora, zmniejszanie jasności ekranu czy wyłączenie podświetlenia klawisza dotykowego. Drugi tryb to przede wszystkim zastosowanie odcieni szarości na całym ekranie, wyłączenie całkowicie funkcji Bluetooth i pozostawienie tylko najważniejszych aplikacji. Druga opcja potrafi wydłużyć czas pracy na baterii nawet o 120%.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Kolejną funkcjonalnością jest „SideSync”. Po jej włączeniu możemy połączyć obraz tabletu z ekranem smartfona lub laptopa. Aby to zrobić, aplikacja musi być zainstalowana wszystkich łączonych urządzeniach.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Mamy też kilka standardowych aplikacji takich jak budzik, czas na świecie, stoper, minutnik czy kalkulator:

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Czytnik linii papilarnych działa podobnie jak w smartfonach Galaxy S6 i S6 Edge. Wystarczy położyć palec na przycisku HOME i czekać aż zeskanowany zostanie cały „obraz” palca. Co jakiś czas wskazane jest delikatne zmienianie położenia palca na skanerze, by mógł on szybciej skopiować cały obraz linii papilarnych. Po ich odczytaniu, tablet prosi nas jeszcze o podanie hasła zapasowego, które przyda się w momencie, gdy damy komuś tablet lub kiedy z jakichkolwiek przyczyn nie możemy odblokować sprzętu czytnikiem. Sama funkcja działa bezproblemowo i przede wszystkim szybko, bowiem już po kilkudziesięciu sekundach program jest w stanie zeskanować linie papilarne z palca.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Specyfikacja sprzętowa

Do testów otrzymaliśmy model o przekątnej 9,7″, bez modemu LTE.

Nazwa Samusng Galaxy Tab S2 (SM-T810)
Procesor Exynos 5433 Octa Core (8 rdzeni w tym 4x Cortex A53 1,9 GHz oraz 4x Cortex A57 1,3 GHz)
Układ graficzny Mali-T760
Pamięć RAM 3 GB RAM LPDDR4
Pamięć wewnętrzna 32 GB pamięci (około 25 GB do użytku) + możliwość rozszerzenia o maksymalnie 128 GB (microSD)
Aparat główny 8 MPx (bez lampy błyskowej)
Aparat przedni 2,1 MPx
Ekran przekątna 9,7″ o rozdzielczości 2048×1536 pikseli (228 ppi), sAMOLED
Łączność WiFi, Bluetooth 4.0 (brak modemu LTE; dostępny w opcjonalnej wersji), GPS GLONASS
Akumulator 5870 mAh
Wymiary, waga 237,3 x 169 x 5,6 mm, waga: 389 g
Funkcjonalność dodatkowa Czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem HOME
Oprogramowanie Android Lollipop 5.0.2 + interfejs TouchWiz

Wydajność 

Podczas 2,5-tygodniowego obcowania z tabletem Galaxy Tab S2 nie uświadczyłem żadnych problemów z płynnością. Wyniki w benchmarkach dodatkowo pokazują, że mamy do czynienia z jednym z najwydajniejszych tabletów dostępnych na rynku:

AnTuTu Benchmark 53501 pkt
3DMark (SlingShot using ES3.1) 710 pkt
3DMark (Ice Storm) MAXED OUT!
3DMark (Ice Storm Extreme) MAXED OUT!
3DMark (Ice Storm Unlimited) 19788 pkt
GPU Benchmark (using Unity Engine) 31,922 pkt (100, 419 pkt)
GFXBench (T-Rex: 2048×1536) 1629 frames
GFXBench (ALU-2: 2048×1536) 263,2 frames
GeekBench 1259 pkt (1 rdzeń), 4329 pkt (test wielowątkowy)
PCMark 5436 pkt

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Aparat, jakość audio

Główny aparat wykonuje zdjęcia z rozdzielczością 8 MPx (3264×2448). Do tej pory aparaty w tabletach kojarzyły mi się z kiepską jakością fotografii, jednak  tutaj byłem bardzo zaskoczony jakością wykonywanych zdjęć. Podkreślę jednak, że jest to możliwe tylko w dobrym świetle. Inaczej zdjęcia są kiepskie, albo po prostu żadne. Dlaczego? To wina wspomnianego już wcześniej braku lampy błyskowej. Niestety, ale to dyskwalifikuje całkowicie robienie ujęć nocnych. Przedni aparat, o rozdzielczości 2,1 MPx, nadaje się właściwie tylko do rozmowy przez Skype – jakość fotografii jest mierna. Oba aparaty nagrywają również filmy w 1080p, przy czym tylny obiektyw obsługuje maksymalną rozdzielczość 2560×1440 i posiada stabilizację obrazu, czego nie ma przednia kamerka.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

W tle ujęcia z MasterChefa 😉


Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"
Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7" Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Możemy tabletem robić również panoramy – wyglądają bardzo dobrze, bez zniekształceń.

Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, mam mieszane odczucia. Wbudowane głośniki są słabe – dźwięk jest zaszumiony, trzeszczący, a przy większej głośności fatalnie zniekształcony. Sytuacja ulega całkowitej odmianie po podłączeniu słuchawek, nawet tych dołączonych do tabletu. Wtedy można z przyjemnością oglądać filmy czy słuchać muzyki.

Czas pracy na baterii

Jak sprawuje się wbudowany akumulator o pojemności 5870 mAh? Nieźle, ale trudno nie zauważyć, że jest to krok wstecz w porównaniu do Galaxy Tab S 10,5″, który miał baterię 7900 mAh. Średnio co 3 dzień ładowałem tablet – w tym czasie miałem stale włączone WiFi, czasami surfowałem po Internecie, robiłem trochę zdjęć i czytałem ebooki. Jasność miałem ustawioną w przedziale od 50 do 100% – w zależności od tego gdzie się aktualnie znajdowałem (choć częściej było to 50%).

Pełne naładowanie akumulatora (od 0 do 100%) trwa około 3 godziny.

Podsumowanie

Galaxy Tab S2 9,7″ jest bez wątpienia jednym z lepszych tabletów w ofercie Samsunga. Mamy tutaj elegancki wygląd, wydajne podzespoły, świetny ekran, dobrze działający czytnik linii papilarnych, slot na karty microSD, opcjonalny modem LTE i wiele innych funkcjonalności. Mimo to, trudno jest mi powiedzieć czy to najlepszy tablet na rynku. Pewnie odpowiedziałbym, że nie ponieważ ma kilka zgrzytów, na które ciężko przymknąć oko: słaba jakość wbudowanych głośników czy wyraźnie odchudzona bateria to niemozliwe do przeoczenia minusy. Nie mniej jednak, jeśli poszukujecie akurat 9,7″ tabletu, z proporcjami 4:3 i obłędnym wręcz wyświetlaczem, to trudno o lepszą propozycję. Za Wydajność oraz Jakość, Galaxy Tab S2 otrzymuje od redakcji rekomendacje.

Jakość Wydajność

Samsung Galaxy Tab S2 9,7″ WiFi Zalety Wady
Mobilny Świat- Galaxy Tab S2 9,7"
Cena w dniu publikacji: 1899 zł (2199 zł za wersję z LTE)
 • Piękny wygląd, metalowa ramka
 • Niesamowicie lekki i cienki
 • Wyświetlacz sAMOLED
 • Wydajne podzespoły
 • Slot na karty microSD
 • Proporcje 4:3 ułatwiające czytanie
 • Zaskakująco dobra jakość zdjęć przy dobrym oświetleniu
 • Czytnik linii papilarnych

  

 • Modem LTE tylko opcjonalny
 • Kiepska jakość dźwięku z głośników
 • Skrócony czas działania na baterii w skutek obcięcia pojemności
 • Android mógłby być od razu w wersji 5.1
 • Nie najlepsze zarządzanie ilością pamięci RAM

Tablet do testów udostępniła firma Samusng Polska.

Samsung-BIG-Logo

 • Ambasador marki Samsung

  Cechą, która na pewno ułatwia korzystanie z tabletu Samsung Galaxy Tab S2 jest wielozadaniowość. Można używać kilku aplikacji jednocześnie na podzielonym ekranie lub w przeciąganych okienkach. Tablet został wyposażony w bardzo wydajny procesor, dzięki czemu przejście między aplikacjami odbywa się bardzo płynnie.