Razer Blade Stealth - prezentacja gamingowego notebooka ze stacjonarnym GPU

Razer Blade Stealth – prezentacja gamingowego notebooka ze stacjonarnym GPU


W przeszłości mieliśmy już do czynienia z laptopami, które oferowały podłączenie zewnętrznej karty graficznej. Ostatnie głośne urządzenia to m.in. MSI GS30 Shadow ze specjalną stacją dokującą na kartę graficzną MSI GTX 970 czy Dell Alienware wraz z Alienware Graphics Ampfilier, który umożliwiał podłączenie niemalże dowolnej, stacjonarnej karty graficznej. Tym razem do tej listy dopisuje się Razer, wraz z notebookiem o wdzięcznej nazwie Razer Blade Stealth. Sam laptop ma rozmiary iście mobilne, natomiast wraz z nim dokupić można specjalne urządzenie Razer Core, w którym umieścić możemy stacjonarną kartę graficzną. Osobiście zastanawiam się, dla kogo faktycznie ten sprzęt jest przeznaczony, ponieważ przekątna ekranu przewodzi na myśli raczej urządzenia konwertowalne 2w1 a nie typowy, gamingowy notebook.

razer-blade-stealth-2-mobilny-świat

Razer Blade Stealth wraz z podstawką Razer Core

Specyfikacja tego nietypowego laptopa prezentuje się następująco:

 • Nisko napięciowy procesor Intel Core i7-6500U (2 rdzenie/4 wątki; 2,5-3,1 GHz w trybie Turbo)
 • 8 GB RAM DD
 • Zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 520
 • Matryca IGZO o przekątnej 12,5″ i rozdzielczości natywnej 2560×1440 lub 3860×2140
 • Dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB (dla wersji z ekranem Quad HD) lub 256 GB/512 GB dla wersji z ekranem Ultra HD
 • Komunikacja: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1
 • Porty: 2x USB 3.0; USB 3.1 typu C działające również jako Thunderbolt; złącze audio comb; HDMI 1.4b;
 • Akumulator o pojemności 45 Wh; waga: 1,25 kg
 • Oprogramowanie: preinstalowany system Windows 10

razer-blade-stealth-3-mobilny-świat razer-blade-stealth-4-mobilny-świat razer-blade-stealth-5-mobilny-świat

Razer Blade Stealth [Źródło: CNET]

Jak wspomniałem, do laptopa podczepić można urządzenie o nazwie Razer Core. Można do niego włożyć stacjonarną kartę. Jedyne w zasadzie wymaganie jest takie, że pobór mocy GPU nie może przekraczać 375 W. Razer Core posiada dodatkowo 4 złącza USB 3.0, port RJ-45 oraz zasilacz o mocy 500 W. Podłączenie do notebooka odbywa się za pośrednictwem złącza Thunderbolt 3. Co istotne, podłączanie i odłączenie karty jest bezproblemowe, nie trzeba w trakcie restartować systemu. Kluczowe pytanie jednak jakie nasuwa się po przeczytaniu powyższych informacji to czy jest sens łączenia nisko napięciowego procesora i7-U ze stacjonarną kartą graficzną. Co Wy myślicie o takim nietypowym połączeniu?

Źródło: CNET; opr. własne

 • Wojciech

  Czy autor w ogóle wie co pisze czy pisze bo tak mu kazano? Jakiego znowu gamingowego laptopa? Gamingowy laptop posiada samą integrę?!

  • http://www.mobilnyswiat.com.pl/ Damian „MasterThief” Marusiak

   Panie Wojciechu nikt mi nic nie kazał i prosiłbym jednak o troszkę lżejszy ton wypowiedzi. Napisałem gamingowy laptop, bo jak wspomniałem można do notebooka podpiąć stacjonarną kartę graficzną, a wówczas jak inaczej inaczej nazwać sprzęt jak nie „gamingowym”?

   • Wojciech

    Bo sam laptop nie jest gamingowy, to zwykły ultrabook, jak można nazwać komputer z procesorem niskonapięciowym i samą integrą gamingowym? Jedynie przystawka jest „gamingowa”