Premiera procesorów Intel Skylake

Premiera procesorów Intel Skylake


W dniu dzisiejszym do licznej rodziny procesorów od Intela dołączają podzespoły o nazwie Skylake, a konkretnie dwa pierwsze modele nowych 14 nm procesorów – Core i7-6700K i Core i5-6600K. Co otrzymujemy wraz z nimi?

Procesory te dostarczają poprawioną wydajność, większe możliwości jeśli chodzi o overclocking oraz wsparcie dla chipsetu płyt głównych Z170, wprowadzających obsługę pamięci DDR4 na rynek. Model Skylake-K są jak na razie pierwszymi wprowadzanymi na rynek, ponieważ Intel już planuje wprowadzić następną wariację – Skylake-S, która będzie miała swoją premierę najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu. Tyle słowem wstępu, teraz należy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, a mianowicie, co oferują nowe procesory?

Intel Core i7-6700K został wyposażony w cztery rdzenie, o taktowaniu 4.0 GHz (z opcją Turbo Boost do 4.2), 8 MB pamięci cache ze wsparciem dla pamięci DDR4-2133 MHz i DDR3L-1600 MHz. Istotnym czynnikiem przemawiającym za tym procesorem jest fakt, że obsługiwane jest tu również podkręcanie samej pamięci oraz możliwość podkręcenia procesora do 5.2 GHz, co pozwoli również dalsze użycie chłodzenia powietrzem. Jeśli zaś chodzi o zintegrowany układ graficzny to otrzymujemy GPU Intel HD Graphics 530 wspierający DirectX 12. W Polsce procesor dostępny jest już między innymi na morele.net pod adresem.

skylake_33_1skylake_33_2

Drugim omawianym przeze mnie bohaterem jest Intel Core i5-6600K,  czyli układ wyposażony podobnie jak w przypadku Core i7-6700K w 4-rdzenie, o taktowaniu 3.5/3.9 GHz (w trybie Turbo) oraz pamięci podręcznej 6 MB. Oficjalna cena wynosi 225 dolarów, w Polsce procesor można zakupić na morele.net pod adresem.

skylake_33_3skylake_33_4

Intel obiecuje znaczący wzrost wydajności, zachęcając jednocześnie do kupna Core i7-6700K, ponieważ w jego przypadku wydajność ma się zwiększyć o 30% w przypadku 3-letniego procesora, o 20% względem 2-letniego układu i 10% w porównaniu z rocznym procesorem. Jak to wyjdzie w praktyce? Należy poczekać na pierwsze testy.

 • Therfal

  i7 zamówiona, ciekaw jestem o ile procent zanotuje faktyczny wzrost wydajności :)

 • nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  „30% w przypadku 3-letniego procesora, o 20% względem 2-letniego układu i 10% w porównaniu z rocznym procesorem.” to jest właśnie powód dla którego od lat używam osprzętu czerwonych. :)

  • Marcin_Nic

   Prawda, że te wartości nie zwalają z nóg, ale trzeba poczekać na wyniki testów :-)