Apple iOS 9

Apple iOS 9


W najbliższy poniedziałek spodziewamy się oficjalnej zapowiedzi iOS 9, druga z kolejności po Apple Watch najbardziej oczekiwana nowość przez fanów. No może trzecia jeśli liczyć premierę 6S we wrześniu. Wszyscy spodziewają się iż na WWDC 2015 Apple pierwszego dnia zapowie co najmniej betę nowej wersji aczkolwiek nie zapomni pewnie o aktualizacji 8.4. Chociaż szczegóły poznamy dopiero ósmego czerwca to wiemy prawie pewnie czego możemy się spodziewać, poniżej przygotowałem krotką listę :

  • Najbardziej reklamowana przez firmę nowość to Force Touch, czyli usprawniony system reakcji na dotyk. Dzięki systemowi małych elektrod dookoła wyświetlacza ma on doskonale rozróżniać lekkie dotknięcie od mocniejszego przyciskania ireagować natychmiastowo. Stwarza to dużomożliwości personalizowania skrótów do rożnych aplikacji oraz funkcji ale dokładnie poznamy to pewnie dopiero we wrześniu wraz z oficjalnym startem systemu.ios-9-keyboard-650-80
  • Zmieniona klawiatura. Oprócz powiększenia jej wielkości Apple zdecydowało się polepszyć przycisk „Shift”, który wreszcie ma pozwolić pRZESTAć pISAć w ten sposób.beats_music_comp-650-80
  • Firma nie zapomniała o swojej 3 miliardowej umowie z Dr.Dre i rusza ze swoim serwisem przesyłającym muzykę, który podobno jest już gotowy. Podobno jest w stanie konkurować z muzyką Google oraz Spotify. Użytkownicy iOS’a najprawdopodobniej dostaną możliwość darmowego przetestowania serwisu, żeby zachęcić ich do kontynuowania subskrypcji wspomina się o zagadkowo brzmiącym serwisie społecznościowym powiązanym z usługą.
  • Jak już kiedyś pisałem Apple Maps dostanie aktualizacje w postaci wskazówek odnośnie transportu publicznego, jednakże wszystko wskazuje, że na razie tylko mieszkańcy sześciu miast będą mogli się cieszyć tą nowością i raczej niestety o Polsce się na razie nie myśli
  • Na pewno polepszona zostanie Siri ale jedyne co na razie wiemy to to, że zobaczymy w tej z Apple Watch kolorowy falisty pasek pod tym co mówi. Aczkolwiek możemy się pewnie spodziewać jakiegoś kroku do przodu w związku z niedawnymi wiadomościami o Google Now oraz Cortanie.
  • Każda nowa wersja systemu operacyjnego odcina jeden z modeli od możliwości aktualizacji, w tym przypadku odpada IPhone 4S.
  • Zmniejszona wymagana powierzchnia dyskowa. Jest to niewątpliwy plus zważywszy na frustrację jaką u użytkowników starszych modeli wywoływać mogło wymagane 5GB dodatkowego miejsca na urządzeniu, aby zaktualizować do wersji 8.0. Wyobraźcie sobie, że macie IPada Air 2 wersję 16GB z czego 3,4GB zajmuje system i chcecie zainstalować 8.0. Zostaje 7,6GB miejsca na dane co może być irytujące przy takim urządzeniu.
  • Nudne ale zadowalające jest to, że poprawiona ma zostać stabilność, żeby zapobiec bugom związanym ze zużyciem baterii, ponownymuruchamianiem czy używaniem Wi-Fiios7-lockscreen-bug-650-80
  • Apple widocznie uczy się czegoś od Androida izaczyna dalej dokładać funkcje znane z systemu Google, usprawniony ma być system skrótów i dostępu do ustawień na przykład przytrzymanie ikony Wi-Fi On/Off skutkować ma natychmiastowym przeniesieniem do opcji Wi-Fi.
  • Lista wydaje się trochę krótka ale jak już mówiłem to są najbardziej prawdopodobne zmiany wśród wszystkich plotek, miejmy nadzieję, że Apple wprowadzi chociaż kilka z najbardziej oczekiwanych zmian, wśród których byłyby : możliwość ukrycia bazowych aplikacji, mniejsza zależność od iTunes (och, jak przypomnę sobie swoje boje kiedy kupiłem iPada 2…), zmniejszenie walki z jailbreakingiem, możliwość ustawienia nieoficjalnych aplikacji jako domyślne czy wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia.